Deska Kite dla początkującego – na co zwrócić uwagę?

Wiatr we włosach, poczucie wolności i adrenalina. Kitesurfing przyciąga coraz większą liczbę osób, które chcą zacząć uprawiać ten sport. Każdy, kto chce spróbować swoich sił na desce z latawcem, musi dowiedzieć się tego, jak zbudowana jest deska i jakie są jej rodzaje. Jest to niezbędna wiedza, która pomoże Ci dobrać odpowiednią deskę na sam początek przygody. W tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze rodzaje desek oraz to, czym kierować się przy ich wyborze.

Jeżeli chcesz szybko nauczyć się podstaw tego wyjątkowego sportu, to zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty kursów i obozów kitesurfingowych!

Zacznijmy od tego jak jest zbudowana deska do kitesurfingu

Jednym z podstawowych akcesoriów każdego kitesurfera jest oczywiście deska. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, często nie wiedzą, jak dobrać deskę do kitesurfingu.

Istnieje wiele różnych rodzajów desek do kitesurfingu, zaś ich różnorodność spowodowana jest stopniem zaawansowania samych kitesurferów. Te dla freestylowców będą się zatem zdecydowanie różniły od desek przeznaczonych dla osób początkujących. Podstawą wiedzy kitesurfingowej jest to, aby dobrze wiedzieć, z jakich części składa się deska do kite. Każda posiada:

  • nos (przód),
  • tail (tył),
  • rocker (podłużne wygięcie na najdłuższej krawędzi),
  • concave (poprzeczne wygięcie na szerokości deski).

Nos i tail potrafią mieć różne kształty, w zależności od rodzaju deski. Rocker, czyli podłużne wygięcie na długości całej deski, odpowiada za to, jak duża jej powierzchnia bezpośrednio styka się z wodą. Ważnym miejscem na desce jest także concave. Spowalnia on deskę i daje większy opór, jednocześnie pozwala także na większą kontrolę podczas pływania.

Płaska deska (bez dużego concave’a) przeznaczona jest dla początkujących, gdyż łatwiej się na niej pływa, zaś modele z dużym concavem dedykowane są zaawansowanym kitesurferom. Istotnymi elementami budowy deski są także footstrapy, padsy i stateczniki (finy).

Rodzaje desek do kitesurfingu – jaką na początek?

Deski do kitesurfingu dzielimy przede wszystkim na jedno oraz dwukierunkowe. Jak sama nazwa wskazuje, deski kierunkowe zaprojektowane są z myślą o jeździe w jednym kierunku. W przypadku zmiany kierunku jazdy należy zmienić także położenie stóp. Deski dwukierunkowe są popularniejsze ze względu na swój praktyczny charakter i uniwersalność. Świetnym przykładem mogą być deski twin tip.

Kolejnym rodzajem deski jest surfboard nazywana także często wave. Charakteryzuje się ona kształtem łudząco podobnym do tej surfingowej. Przeznaczona jest do pływania na falach, jednak często stosuje się ją także na płaskich akwenach. Jeśli chodzi o deski dla osób zaawansowanych, najczęstszym wyborem jest deska typu race (wąskie i szybkie).

Dość dużym zainteresowaniem cieszy się dziś deska foil, ze względu na jej charakterystyczną budowę – posiada ona specjalny stelaż, który umożliwia pływanie ponad taflą wody. Nie jest to jednak deska przeznaczona dla początkujących.

Z kolei allround to modele desek, które wyróżniają się ostrym nosem oraz ściętym tailem przypominającym rybi ogon. Większa szerokość od klasycznych surfboardów sprawia, że mają także zwiększoną stabilność, dlatego często wybierane są przez osoby zaczynające swoją przygodę z kitesurfingiem.

Jak dobrać deskę kitesurfingową? Najważniejsza zasada brzmi – im więcej ważysz, tym większej deski potrzebujesz. Standardowa szerokość desek waha się pomiędzy 38 a 41 centymetrami. Wyjątkiem są deski typu race, które potrafią mieć szerokość nawet 27 cm. Osoby początkujące wybierają najczęściej deskę o szerokości 40 cm i są to najczęściej modele typu twin-tip, freestyle lub allround.

Jakie akcesoria do deski będziemy potrzebowali na początek?

Kitesurfing to oczywiście nie tylko deska, ale także cała gama różnych akcesoriów. Najważniejszym wyborem zaraz po desce jest latawiec, czyli główna siła napędowa. Na samym początku musisz zaopatrzyć się także w piankę neoprenową, która zapewni Ci ciepło i komfort podczas pobytu w wodzie.

Ważny jest także trapez, czyli szeroki pas, do którego bezpośrednio podpina się bar, będący odpowiednikiem kitesurferowej kierownicy kontrolującej latawiec. Przydatnymi akcesoriami są także rękawiczki, buty neoprenowe, paski na kostki czy linki trapezowe.

Przez Katarzyna Skolimowska Kitesurfing