Nauka windsurfingu w praktyce - jakich błędów unikać

Nauka windsurfingu w praktyce – jakich błędów unikać?

Windsurfing to jeden z najbardziej ekscytujących sportów wodnych, który wymaga od Ciebie panowania nad… dwoma żywiołami. Nauka windsurfingu wymaga cierpliwości, otwartości na wiedzę i doświadczenie instruktorów oraz regularnych treningów.


Kluczem do satysfakcjonującego surfowania z wiatrem jest technika! Musisz przygotować się na to, że wielokrotnie spadniesz z deski. Ważne jest jednak, by za każdym razem przeanalizować sytuację i znaleźć błąd, a następnie siłę do podjęcia kolejnej próby okiełznania fal i wiatru.

Nie poddawaj się! Słuchaj instruktora, trenuj z pełnym zaangażowaniem i wytrwale eliminuj błędy.

Poprawa techniki trzymania żagla

Najczęstsze błędy początkujących windsurferów

Początkujący windsurferzy muszą zacząć od nauki podstawowych technik windsurfingu, dotyczących przede wszystkim ustawienia żagla, równoważenie się na desce, korzystanie z wiatru i zmiany kierunku. Nieznajomość lub ignorowanie podstaw może prowadzić do licznych niepowodzeń, frustracji i bolesnych zderzeń z własnymi wyobrażeniami na temat windsurfingu.

Nie wiesz, czym jest windsurfing? Sprawdź sam! - https://www.funkite.pl/co-to-jest-windsurfing/ 

Pamiętaj, że trening czyni mistrza! Im więcej czasu spędzisz na desce, mierząc się z żywiołami, tym pewniej będziesz się czuć podczas pływania, a liczba popełnianych przez Ciebie błędów z czasem zacznie maleć.

Unikanie upadków podczas nauki windsurfingu

Upadki podczas windsurfingu mogą się zdarzać z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną upadków u osób początkujących jest oczywiście brak umiejętności technicznych.

Do upadków podczas nauki windsurfingu dochodzi przede wszystkim w efekcie błędów w równoważeniu. Aby tego uniknąć, należy utrzymywać centralną pozycję na desce, z lekko zgiętymi kolanami i elastycznym ciałem. Taka pozycja pozwala na efektywne amortyzowanie wstrząsów i zachowanie stabilności.

Przewrócenie się może zostać również spowodowane nagłym porywem wiatru i błędami podczas manewrowania oraz niewłaściwym ustawieniem żagla. 

Poprawa techniki trzymania żagla

Skuteczne sterowanie i kontrola nad deską zależy przede wszystkim od poprawnego trzymania żagla. Ważne jest zarówno właściwe umieszczeni rąk na żaglu i mocny chwyt, jak i stałe monitorowanie pozycji żagla i unikanie nadmiernego ciągnięcia lub wychylania.

Najważniejsze zasady trzymania żagla.

  • Jedna ręka powinna być umieszczona na górnym drzewcu żagla (mast), a druga ręka powinna trzymać miękką rurkę (boom), która jest połączona z dolnym drzewcem żagla.
  • Miękką rurkę (boom) należy chwycić w taki sposób, aby kciuk znajdował się na górze, a palce otaczały rurkę od spodu.
  • Żagiel powinien być odpowiednio rozpięty. Zbyt luźny żagiel może prowadzić do utraty kontroli, podczas gdy zbyt napięty może utrudniać manewrowanie.
  • Unikaj zbyt mocnego i nadmiernego ciągnięcia żagla. Żagiel trzymany luźno zapewnia większą swobodę reagowania na zmiany wiatru.
  • Unikaj zbyt mocnego wychylania żagla w jedną stronę.

Najczęściej popełniane błędy podczas trzymania żagla to nieprawidłowy chwyt, zbyt mocne ciągnięcie żagla, zbyt mocne wychylanie go w jedną stronę, nadmierna napiętość żagla i nieprawidłowe umieszczenie rąk.

Dlatego regularnie sprawdzaj pozycję żagla i dostosowuj ją do zmieniających się warunków wiatru. Utrzymuj żagiel w optymalnej pozycji, aby wykorzystać pełny potencjał wiatru i utrzymać kontrolę nad deską.

Błędy w prowadzeniu deski windsurfingowej

Błędy w prowadzeniu deski windsurfingowej – jak ich unikać?

Nauka windsurfingu wymaga czasu i cierpliwości. Unikaj zbyt szybkiego tempa nauki i daj sobie czas na opanowanie podstawowych umiejętności, zanim podejmiesz próby bardziej zaawansowanych manewrów. Stopniowo rozwijaj swoje umiejętności i zawsze słuchaj wskazówek instruktora lub doświadczonych windsurferów.

Aby naprawdę nauczyć się windsurfingu, konieczne jest regularne praktykowanie. Umiejętności windsurfingowe wymagają bowiem powtarzania i nabierania doświadczenia na wodzie. Nie ograniczaj się do sporadycznych sesji, ale stwórz harmonogram regularnych treningów, aby umiejętności windsurfingowe stale się rozwijały. Świetnym pomysłem będzie również zapisanie się na obóz windsurfingowy Funkite.

Przez Katarzyna Skolimowska Windsurfing