Windsurfing Freestyle: Przewodnik dla początkujących

Windsurfing Freestyle: Przewodnik dla początkujących

Zastanawiasz się, czy windsurfing freestyle jest dla każdego i czy Ty również możesz zacząć przygodę z tym ekscytującym sportem wodnym? Jeżeli znasz już podstawy windsurfingu w klasycznym wydaniu i chcesz spróbować czegoś o wiele bardziej ekscytującego, to freestyle jest zdecydowanie dla Ciebie.

Chcesz zacząć przygodę z dyscypliną, jaką jest windsurfing freestyle? Sprawdź, jaką wiedzę powinieneś posiadać na temat tego sportu wodnego. Dowiedz się również, jak prawidłowo dobrać odpowiedni sprzęt.


Windsurfing freestyle – co musisz o nim wiedzieć, jako początkujący?

Pierwsza rzecz, jaką musisz wiedzieć, to czym w ogóle jest windsurfing freestyle. Chociaż nazwa brzmi dość współcześnie, sama dziedzina stanowi jedną z pierwszych odmian windsurfingu i posiada swoją długą historię. Dzięki wkroczeniu pojawieniu się nowoczesnego sprzętu do jej uprawiania stała się ona bardziej popularna i zaczęła ewoluować. Dzisiaj to sport, który łączy w sobie elementy akrobatyki, ekscytacji i naprawdę dobrej zabawy. Wymaga przy tym nieco wprawy oraz umiejętności swobodnego utrzymywania na desce w trakcie wykonywania określonych manewrów.

Po drugie – musisz też wiedzieć, czym różni się freestyle od klasycznej formy windsurfingu. Odmiana windsurfingu, o jakiej mówimy to przede wszystkim gwarancja jeszcze większego poczucia wolności na wodzie. Daje Ci ją nieograniczona możliwość wykonywania dowolnych manewrów na desce. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę i o czym pamiętać w trakcie swoich wariacji to, że masz do czynienia z potężnymi żywiołami, jakimi są woda i wiatr. Zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo z odpowiednim sprzętem, przejdź szkolenie, a później już tylko oddaj się swojej pasji.

Sprawdź: Kitesurfing czy windsurfing? Co wybrać?

Po trzecie – powinieneś też pamiętać, że aby móc uprawiać ten rodzaj windsurfingu, potrzebujesz – oprócz odpowiedniego przygotowania – także właściwie dobranego sprzętu. Poniżej podpowiemy Ci, jakiego dokładnie.

Windsurfing freestyle – od czego zacząć?

Absolutną podstawę stanowi tu manewr określany jako Vulcan, który polega na wykonaniu półobrotu deską w powietrzu. Gdy opanujesz już tę akrobację w 100%, możesz przejść do jej zmodyfikowanej wersji obejmującej pełen obrót, czyli 360 st.

W sytuacji, kiedy obydwa triki będziesz robił bezbłędnie, możesz rozpocząć ćwiczenia i naukę bardziej zaawansowanych technicznie i efektownych akrobacji. Ich rodzaje, sposoby wykonywania oraz liczba zależą jedynie od Twojej wyobraźni i umiejętności, jakie już posiadasz. Z czasem możesz nabrać takiej wprawy, która pozwoli Ci na łączenie ze sobą rozmaitych manewrów w łączące się w jedną całość niezwykle spektakularne kombinacje.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt i dlaczego to takie ważne?

Właściwie dobrany i skompletowany sprzęt dla freestylera to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa, a to na wodzie jest absolutną podstawą. Po drugie – posiadając odpowiednio dopasowane akcesoria o wiele łatwiej będzie Ci wykonywać akrobacje i manewry.

Zobacz, jaki sprzęt do windsurfingu freestyle będzie Ci potrzebny:

Deska do Freestyle

Jest przystosowana do wykonywania szybkich obrotów, a także ułatwia osiąganie wysokich prędkości w krótkim czasie. Wyróżnia się także budową. Najbardziej wyraziste jej cechy to:

  • niewielkie rozmiary;
  • doskonała zwrotność;
  • szerszy przód;
  • lekko wygięta rufa;
  • przysadzista budowa.

Tego typu deski posiadają również dodatkowe elementy budowy. Są to pływaki i płetwy, dzięki którym surfer łatwiej może zapanować nad deską podczas wykonywania skoków czy innych elementów układu.

Pamiętaj, aby przy wyborze idealnej deski uwzględnić też swoje: wzrost i wagę. Chodzi o to, aby deska zapewniła Ci bezpieczeństwo, stabilność i pływalność.

Żagle Freestyle

Ich konstrukcja została tak pomyślana, aby ułatwić surferowi wykonywanie dowolnych kombinacji. Tego typu żagle wyróżniają się:

  • kompaktowym rozmiarem – dzięki czemu umożliwiają wykonywanie szybkich zwrotów, ale i bardziej skomplikowanych trików;
  • lekkością – odpowiadają za to nowoczesne materiały;
  • specyficznym kształtem – co sprzyja szybkim reakcjom na ruchy surfera.

Maszt

Jego wybór ma znaczenie głównie ze względu na zapewnienie sobie lepszej zwrotności w trakcie wykonywania określonych figur. Dobrym wyborem będzie maszt aluminiowy lub z włókna węglowego. Obydwa są tak samo lekkie i elastyczne oraz niezwykle łatwe w obsłudze.

Najlepszy kompletny sprzęt do windsurfingu znajdziesz w naszym sklepie, z kolei podstaw tego fascynującego sportu nauczą Cię nasi licencjonowani międzynarodowi instruktorzy.

Przez Katarzyna Skolimowska Bez kategorii